Archiwa kategorii: Bez kategorii

Akademickie Drogi Krzyżowe

Jak co roku, w każdy czwartek podczas okresu Wielkiego Postu o godz. 20 odprawiane są Drogi Krzyżowe.
Droga Krzyżowa utkana jest z naszych grzechów. Nie miałaby jednak sensu, gdyby prowadziła wyłącznie do śmierci.
22 lutego w kościele akademickim podczas Drogi Krzyżowej, prowadzonej przez studentów, można było poczuć obecność błogosławionych, którymi byli: Chiara Luce Badano i Piotr Frassati.
Swoim przykładem pokazali, że najgorsze cierpienie można znieść, kiedy trud oddamy Jezusowi. Uśmiechem na twarzy pocieszali tych, którzy im współczuli.
Pragnienie tego, aby znaleźć się blisko Jezusa, łagodziło ich rany, bo przecież Bóg nigdy nie daje nam tego, czego nie jesteśmy w stanie udźwignąć.

Małgorzata Ligęska

 

Duszpasterstwo Akademickie wychodzi na kręgle – 29 listopada 2017

Członkowie DA Emaus spędzają czas nie tylko na duchowym rozwoju, ale również na zwykłych, a może niezwykłych, prostych, ale jakże cieszących zajęciach. 29 listopada członkowie DA wraz z Duszpasterzem ks. Lucjanem zagrali w kręgle w klubie Galaktyka. Wspólna zabawa świetnie zintegrowała graczy. Pobyt w Galaktyce to nabycie nowych umiejętności, uczestnicy nauczyli się nowej techniki rzutów, nowych pozycji przy świetnej muzyce. Zawodnicy mogli liczyć na wsparcie pozostałych uczestników. Po długich zmaganiach wygrał najlepszy. Brawo dla ks. Lucjana – jest niepokonany. Do następnego razu, a to oczywiście już niedługo.

Iwona Brzeżawska

A oto fotorelacja z wyjścia DA Emaus:

Sok Party – 22 listopada 2017

W środę 22 listopada spotkaliśmy się w parafialnej salce na „Sok Party”. Kupiliśmy owoce: pomarańcze, grejpfruty, cytryny, przynieśliśmy od naszego duszpasterza wolnoobrotową wyciskarkę jednoślimakową i… daliśmy owocom naprawdę niezły wycisk.

Było dużo i zdrowo. Soki były wyśmienite – 100% NATURA. Tym razem ograniczyliśmy się tylko do cytrusów, ale na kolejnym „wyciskaniu” na pewno będziemy próbować innych smaków i kombinacji.

Na koniec naszego spotkania, po zasileniu organizmów potężna dawką witamin, wspólnie odśpiewaliśmy Nieszpory. Trzeba przyznać, że psalmodia, wykonana zgodnie z tonami gregoriańskimi, przypominała raczej chwałę Bożą niż obrazę Jego Majestatu. Może do poziomu benedyktynów tynieckich troszkę nam jeszcze brakuje, ale będziemy się starać coraz bardziej.

Zobaczcie sami, jak to wyglądało:

Ewelina Zebzda

AfricaMed – 14 listopada 2017

Dnia 14 listopada w nasze skromne progi zawitała Iwona Lubińska. Przybliżyła nam działalność fundacji AfricaMed. Zdradziła także sekrety z wyprawy, w której uczestniczyła pod tytułem: „Białe fartuchy na Czarnym Lądzie”. Dzięki jej wizycie wiemy już, jak wygląda Afryka oczami studentki medycyny oraz jak zorganizować wyjazd w tak odległe miejsca. Tematyka spotkania idealnie wpasowała się w nasze rozważania o misjach.
Kolejne spotkanie z tą wspaniałą kobietą już 6 grudnia o 17:00 na Uniwersytecie Rzeszowskim.
Serdecznie Polecamy!

Marzena Urban

DA Emaus pomaga zmarłym – 8 listopada 2017

Duszpasterstwo Akademickie Emaus w dniu 8 listopada chcąc uratować dusze czyścowe, udało się na Cmentarz Komunalny Wilkowyja w Rzeszowie przy ulicy Cienistej.
Nawiedzając z modlitwą kościół lub kaplicę w uroczystość Wszystkich Świętych oraz w Dniu Zadusznym, możemy pod zwykłymi warunkami uzyskać odpust zupełny, czyli całkowite darowanie kar dla dusz w czyśćcu cierpiących. Ponadto wypełniając określone warunki, możemy uzyskać odpust zupełny od 1 do 8 listopada za pobożne (czyli modlitewne) nawiedzenie cmentarza. Odpust zupełny możemy uzyskać raz dziennie. Warunki uzyskania odpustu zupełnego:
1.Wzbudzić intencję jego otrzymania.
2. Być w stanie łaski uświęcającej.
3. Wyzbyć się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.
4. Przyjąć w tym dniu Komunię Świętą.
5. Odnowić naszą jedność ze wspólnotą Kościoła poprzez odmówienie: “Ojcze nasz”, „Wierzę w Boga” oraz modlitwy w intencjach bliskich Ojcu Świętemu.
Członkowie DA Emaus będąc w stanie łaski uświęcającej przyjęli Jezusa w Eucharystii. Udali się na miejsce wiecznego spoczynku, ażeby uratować dusze zmarłych. Zapalając świece i modląc się spełnili chrześcijański obowiązek uczynków miłosierdzia względem duszy, jakim jest modlitwa za żywych i umarłych.
Pobyt na cmentarzu to jedna z lekcji, którą przeszli studenci, pomagając w ten sposób duszom, które nie mogą jeszcze przebywać z Bogiem twarzą w twarz. Wierzymy, że zyskany odpust pomógł duszom czyśćcowym skrócić karę przebywania w czyśćcu.
Członkowie DA Emaus po dokonaniu duchowej pomocy udali się na integracyjne spotkanie przy pizzy.

Iwona Brzeżawska

Polscy misjonarze w Peru. Historia męczenników z Pariacoto – 7 listopada 2017

Tematem spotkania formacyjnego, które odbyło się 7 listopada, było życie i posługa błogosławionych Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka. Tych dwóch ojców franciszkanów już w młodości połączyło wspólne pragnienie wyjazdu na misje. Razem służyli oni mieszkańcom Peru i razem oddali życie za wiarę. Zapoznaliśmy się z ich biografią oraz oglądaliśmy wiele zdjęć, na których uwiecznione zostały ich czyny: praca duszpasterska, służba ubogim i chorym, opieka nad młodzieżą. Patrząc przez pryzmat ich historii mogliśmy poznać sytuację Kościoła w krajach misyjnych oraz dowiedzieć się, ile poświęcenia potrzeba włożyć w posługę misjonarza. Ziarno rzucone przez polskich męczenników wydało plony – Pariacoto stało się centrum ewangelizacji i kultu Bożego, a po latach nawrócił się przywódca komunistycznej organizacji Sendero Luminoso, prosząc o przebaczenie za śmierć męczenników. Refleksja nad historią błogosławionych Zbigniewa i Michała wpisała się w nastrój listopada, w którym Kościół rozważa tajemnicę obcowania świętych i modli się za zmarłych.

Karol Bąk

Różaniec Misyjny – 24 października 2017

„Jeżeli pragniesz spokoju duszy i kiedyś jej zbawienia, rozszerzaj nabożeństwo Różańca Świętego, bo ten, kto to czyni, nigdy nie zginie”. Te słowa, skierowane przez Matkę Bożą do bł. Bartolo Longo, były tematem tegorocznych pompejańskich rekolekcji różańcowych, trwających trzy dni w parafii pw. św. Jadwigi Królowej. Zwieńczeniem rekolekcji był Różaniec Misyjny, który 24 października 2017 roku poprowadzili studenci z Duszpasterstwa Akademickiego „Emaus” w Rzeszowie. Rekolekcje wygłosił ks. Franciszek Rząsa, kapelan i duszpasterz Przystani Matki Bożej Jasnogórskiej w Jarosławiu. W jednej z nauk rekolekcyjnych ks. Rząsa zwrócił się do wiernych: „Umiłujcie różaniec! Niech on stanie się waszą ulubioną modlitwą. (…) Można go odmawiać nie tylko w świątyni, w domu, ale w drodze, gdziekolwiek jesteś. Ileż to nie raz marnujemy czasu, zamiast wykorzystać go na modlitwę różańcową”. Po zakończeniu Mszy Świętej parafianie oraz studenci wyruszyli na ulice miasta, odmawiając różaniec w językach świata. Wspólna modlitwa była ofiarowana w intencji misji i wszystkich, którzy wyruszyli do innych części świata, by głosić Dobrą Nowinę o zbawieniu. Modlitwa różańcowa została poprowadzona przez członków Duszpasterstwa Akademickiego w następujących językach: angielskim, rosyjskim, norweskim, niemieckim, hiszpańskim, łacińskim, greckim, włoskim, japońskim i rumuńskim.

Jarosław Mrugała

Wspomnienia z Kamerunu – 17 października 2017

17 października 2017 r. na wtorkowym spotkaniu gościliśmy pana Zygmunta Deca, który pomagał w pracach w Kamerunie. Opowiadał on o warunkach, klimacie, kulturze i mentalności żyjących tam ludzi. Jego prezentację urozmaicały liczne zdjęcia oraz filmy ukazujące codzienne życie mieszkańców Kamerunu. Pan Zygmunt opisał nam również sytuację misyjną, jaka panowała podczas jego pobytu w tym kraju. Mogliśmy się przekonać o olbrzymiej pracy wkładanej przez siostry zakonne, księży oraz ludzi świeckich w głoszenie dobrej nowiny o Chrystusie. Widać to było przede wszystkim na relacji z Mszy Świętej, w której Kameruńczycy brali czynny udział poprzez śpiew i tańce. Najbardziej w oczy rzucała się ich radość z możliwości uczestnictwa w świętej Ofierze. Dzięki temu spotkaniu mogliśmy się zastanowić nad własnym przeżywaniem Eucharystii i czynnym w niej udziale.

Ewelina Zebzda