Archiwa kategorii: Bez kategorii

Spotkanie z ks. Piotrem Pawlukiewiczem – 15 maja 2018

W czwartek 15 maja w ramach Duszpasterstwa spotkaliśmy się razem na mszy w kościele p.w. św. Jadwigi o godzinie 18:00. Ta niezwyczajna godzina oznaczała wyjątkowość tego spotkania, wszakże co tydzień widzimy się zawsze o godzinie 20:00. Spotkanie wyjątkowym uczynił jego gość – ks. Piotr Pawlukiewicz – znany polski kaznodzieja, który przyjechał do nas prosto z Warszawy. Doświadczony chorobą podczas kazania podjął temat Ducha Świętego, nawiązując do przeżywanego roku duszpasterskiego. Tłum ludzi obecny na Eucharystii pojawił się również w niemniejszej ilości na spotkaniu o godzinie 19:00 na auli WSPiA. Tam ksiądz Piotr podjął głównie tematykę męskości i kobiecości bazując na życiu Maryi. Podczas konferencji zaszczycił nas wieloma zaskakującymi opowieściami i anegdotami. Księże Piotrze – trzymamy za słowo i czekamy na jak najszybsze następne spotkanie w Rzeszowie!

Jakub Daraż

Wyprawa na Połoninę Wetlińską – 6 maja 2018

Ksiądz Lucjan lubi nie tylko roznosić wszystkich w grze w kręgle, ale również poddawać studentów ostremu wysiłkowi fizycznemu w pięknych okolicznościach przyrody.
6 maja 2018 wybraliśmy się wspólnie na kolejną wyprawę w Bieszczady. Tym razem naszym celem była Połonina Wetlińska. Zdobyliśmy Smerek i odwiedziliśmy miejsce, gdzie prądu nie uświadczy (miodu w sumie chyba też nie), czyli słynną Chatkę Puchatka. Pogoda bardzo dopisała, choć trzeba przyznać, że na szczytach bardzo mocno wiało – niczym halny w Tatrach. Poniżej galeria zdjęć z wypadu:
Wszyscy dzielnie dali radę, a z daleka „uśmiechał” się nasz cel na następną wycieczkę – Połonina Caryńska. Jeszcze jej mina zrzednie, jak i jej się nie damy.

Łukasz Wilk

Akademickie Drogi Krzyżowe

Jak co roku, w każdy czwartek podczas okresu Wielkiego Postu o godz. 20 odprawiane są Drogi Krzyżowe.
Droga Krzyżowa utkana jest z naszych grzechów. Nie miałaby jednak sensu, gdyby prowadziła wyłącznie do śmierci.
22 lutego w kościele akademickim podczas Drogi Krzyżowej, prowadzonej przez studentów, można było poczuć obecność błogosławionych, którymi byli: Chiara Luce Badano i Piotr Frassati.
Swoim przykładem pokazali, że najgorsze cierpienie można znieść, kiedy trud oddamy Jezusowi. Uśmiechem na twarzy pocieszali tych, którzy im współczuli.
Pragnienie tego, aby znaleźć się blisko Jezusa, łagodziło ich rany, bo przecież Bóg nigdy nie daje nam tego, czego nie jesteśmy w stanie udźwignąć.

Małgorzata Ligęska

 

Duszpasterstwo Akademickie wychodzi na kręgle – 29 listopada 2017

Członkowie DA Emaus spędzają czas nie tylko na duchowym rozwoju, ale również na zwykłych, a może niezwykłych, prostych, ale jakże cieszących zajęciach. 29 listopada członkowie DA wraz z Duszpasterzem ks. Lucjanem zagrali w kręgle w klubie Galaktyka. Wspólna zabawa świetnie zintegrowała graczy. Pobyt w Galaktyce to nabycie nowych umiejętności, uczestnicy nauczyli się nowej techniki rzutów, nowych pozycji przy świetnej muzyce. Zawodnicy mogli liczyć na wsparcie pozostałych uczestników. Po długich zmaganiach wygrał najlepszy. Brawo dla ks. Lucjana – jest niepokonany. Do następnego razu, a to oczywiście już niedługo.

Iwona Brzeżawska

A oto fotorelacja z wyjścia DA Emaus:

Sok Party – 22 listopada 2017

W środę 22 listopada spotkaliśmy się w parafialnej salce na „Sok Party”. Kupiliśmy owoce: pomarańcze, grejpfruty, cytryny, przynieśliśmy od naszego duszpasterza wolnoobrotową wyciskarkę jednoślimakową i… daliśmy owocom naprawdę niezły wycisk.

Było dużo i zdrowo. Soki były wyśmienite – 100% NATURA. Tym razem ograniczyliśmy się tylko do cytrusów, ale na kolejnym „wyciskaniu” na pewno będziemy próbować innych smaków i kombinacji.

Na koniec naszego spotkania, po zasileniu organizmów potężna dawką witamin, wspólnie odśpiewaliśmy Nieszpory. Trzeba przyznać, że psalmodia, wykonana zgodnie z tonami gregoriańskimi, przypominała raczej chwałę Bożą niż obrazę Jego Majestatu. Może do poziomu benedyktynów tynieckich troszkę nam jeszcze brakuje, ale będziemy się starać coraz bardziej.

Zobaczcie sami, jak to wyglądało:

Ewelina Zebzda

AfricaMed – 14 listopada 2017

Dnia 14 listopada w nasze skromne progi zawitała Iwona Lubińska. Przybliżyła nam działalność fundacji AfricaMed. Zdradziła także sekrety z wyprawy, w której uczestniczyła pod tytułem: „Białe fartuchy na Czarnym Lądzie”. Dzięki jej wizycie wiemy już, jak wygląda Afryka oczami studentki medycyny oraz jak zorganizować wyjazd w tak odległe miejsca. Tematyka spotkania idealnie wpasowała się w nasze rozważania o misjach.
Kolejne spotkanie z tą wspaniałą kobietą już 6 grudnia o 17:00 na Uniwersytecie Rzeszowskim.
Serdecznie Polecamy!

Marzena Urban

DA Emaus pomaga zmarłym – 8 listopada 2017

Duszpasterstwo Akademickie Emaus w dniu 8 listopada chcąc uratować dusze czyścowe, udało się na Cmentarz Komunalny Wilkowyja w Rzeszowie przy ulicy Cienistej.
Nawiedzając z modlitwą kościół lub kaplicę w uroczystość Wszystkich Świętych oraz w Dniu Zadusznym, możemy pod zwykłymi warunkami uzyskać odpust zupełny, czyli całkowite darowanie kar dla dusz w czyśćcu cierpiących. Ponadto wypełniając określone warunki, możemy uzyskać odpust zupełny od 1 do 8 listopada za pobożne (czyli modlitewne) nawiedzenie cmentarza. Odpust zupełny możemy uzyskać raz dziennie. Warunki uzyskania odpustu zupełnego:
1.Wzbudzić intencję jego otrzymania.
2. Być w stanie łaski uświęcającej.
3. Wyzbyć się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.
4. Przyjąć w tym dniu Komunię Świętą.
5. Odnowić naszą jedność ze wspólnotą Kościoła poprzez odmówienie: “Ojcze nasz”, „Wierzę w Boga” oraz modlitwy w intencjach bliskich Ojcu Świętemu.
Członkowie DA Emaus będąc w stanie łaski uświęcającej przyjęli Jezusa w Eucharystii. Udali się na miejsce wiecznego spoczynku, ażeby uratować dusze zmarłych. Zapalając świece i modląc się spełnili chrześcijański obowiązek uczynków miłosierdzia względem duszy, jakim jest modlitwa za żywych i umarłych.
Pobyt na cmentarzu to jedna z lekcji, którą przeszli studenci, pomagając w ten sposób duszom, które nie mogą jeszcze przebywać z Bogiem twarzą w twarz. Wierzymy, że zyskany odpust pomógł duszom czyśćcowym skrócić karę przebywania w czyśćcu.
Członkowie DA Emaus po dokonaniu duchowej pomocy udali się na integracyjne spotkanie przy pizzy.

Iwona Brzeżawska