Misje w San Salwador

Na początku listopada 2018 r. nasza koleżanka Olena Nesteruk wyjechała na misje do San Salwador w Ameryce Południowej organizowane przez Dzieło współczucia i pocieszenia „Domy Serca”. Jej pobyt na misjach ma trwać 14 miesięcy. Poniżej publikujemy 1 list, jaki Olena przesyła do nas w grudniu 2018 r.:

Drodzy przyjaciele,

mój pierwszy list zdecydowałam napisać jeszcze w tym roku. Chociaż minęły dopiero trzy tygodnie, od kiedy jestem w Salwadorze, ale już wydarzyło się dużo różnych rzeczy, którymi chciałabym się z Wami podzielić.

 

Przyjazd i wspólnota

Po 24-godzinnym locie Salwador powitał mnie ciepło, wydaje się, że aż za ciepło, gdyż spędziłam 2 i pół godziny na lotnisku. Podejrzewałam, że nie często Ukraińcy przyjeżdżają   do Salwadoru, ale nie myślałam, że tutaj będą aż tak zainteresowani moją osobą, że wyjdę z lotniska jako ostatnia. Chociaż powiem szczerze, byłam bardzo zaskoczona życzliwością i otwartością Salwadoreńczyków, gdyż co chwilę pytali jak się czuję, jak minęła podróż, dopytywali się o sytuację na Ukrainie, a na koniec opowiedzieli mi trochę o Salwadorze, zapraszając do zwiedzenia całego kraju, żeby odkryć jego piękno. W tym czasie moja wspólnota cierpliwie czekała na mnie przy wyjściu. Był środek nocy, na zewnątrz bardzo ciepło, ale wspólnota przyjęła mnie jeszcze ciepłej.

Kiedy przyjechałam, byliśmy w domu w czwórkę:

Sabina – pochodzi z Częstochowy, jest na misji w Salwadorze od roku i jest to jej druga misja (pierwszą odbyła na Filipinach). Bardzo się cieszę z obecności Polki w naszym Domu, co też bardzo ułatwia mi początek misji.

Tilda – urodziła się na Węgrzech, ale przed misją mieszkała we Francji przez 2 lata. Jest w Salwadorze od 8 miesięcy (przyjechała na 16). Zdziwiła się bardzo, że od momentu, kiedy ja pierwszy raz usłyszałam o misji i do momentu mojego wyjazdu minęło pół roku, gdyż Tildzie przygotowania zajęły 4 lata. Co jeszcze raz mi pokazuje, że Pan Bóg dla każdego ma inny plan i sposób na jego realizację.

Emanuel – Salwadoreńczyk. Cieszę się, że mogłam dowiedzieć się dużo o kraju i tradycjach od osoby, która tutaj się urodziła. Niestety szybko przyszedł czas się żegnać – Emanuel był w naszym Domu tylko na czas przygotowania do misji, czyli przez pierwszy mój tydzień. Wierzę, że przez niego Pan Bóg będzie robił wielki rzeczy w Argentynie.

 

Kraj i bezpieczeństwo

Jedna z moich pierwszych nocy tutaj była nieprzespana, obudziłam się w środku nocy słysząc dziwne strzały. Następnego dnia dowiedziałam się, że to taka tradycja przed świętami, i że to nic innego jak petardy. Strzelają niezależnie od godziny dnia czy nocy. Ale jednej nocy obudziłam się od strzałów i wiem na pewno, że tym razem to nie były petardy. Na szczęście nie było to w naszej dzielnicy.

W 2014 byłam na Majdanie w Kijowie z koleżanką, która jest lekarzem. Nie chciałyśmy się rozdzielać, więc pomagałam jej. W czasie, kiedy policja, czyli ci, którzy mają bronić ludzi – stali po przeciwnej stronie – my chodziliśmy między tłumem ludzi i sprawdzaliśmy czy są ranni. Czułam się bezpiecznie, mając znak lekarza, chociaż byliśmy niedaleko policji strzelającej w ludzi, jednak wiedziałam, że nic ze mną nie może się stać. Ale od tamtego czasu nie cierpię podobnego dźwięku, a zarazem nie mam zaufania do policji.

Żyjąc w Salwadorze muszę się przyzwyczaić, że policja jest na każdym rogu, że wszędzie jest dużo wojskowych, którym widać tylko oczy, że niedaleko naszego domu stoją chłopaki, którzy pilnują, aby nikt, kto tutaj nie mieszka, nie wszedł na terytorium naszej dzielnicy. Ktoś, kto mieszka na terenie opanowanym przez jeden gang, nie ma prawa wchodzić na terytorium drugiego gangu. Nie mówi się o tym głośno, jest to temat zabroniony. W Salwadorze są dwa gangi – tzw. 13 („trzynastka”) i 18 („osiemnastka”). My mieszkamy na terytorium osiemnastki, a trzynastka znajduje się trochę wyżej naszej dzielnicy. Nikt nie wie do końca kto należy do gangów, istnieją tylko podejrzenia. Przez tę sytuację w kraju dużo zginęło ludzi, przede wszystkim mężczyzn. A jeżeli nie zginęli, to zostali aresztowani (znamy dużo dzieci, które wychowują się babcią lub ciocią, bo ich ojcowie są w więzieniu). Nie raz zmartwione matki modlą się, żeby ich synowie znaleźli pracę, gdyż chłopaków bez stałego zajęcia jest najłatwiej wciągnąć do gangu. Jednak my, z Puntos Corazón (czyli Domu Serca) jesteśmy tymi, którzy mogą chodzić wszędzie, więc widzimy ważność odwiedzania ludzi, chodzenia na urodziny do tych dzieci, które niestety nie mają prawa przyjść do naszego domu. Jeżeli ktoś z naszych przyjaciół i przychodzi do nas w odwiedziny to musimy pójść po nich na koniec ulicy, a później odprowadzić. Nawet jeżeli ktoś do nas przyjeżdża samochodem, później jedziemy z nim do końca naszej dzielnicy.

Nigdy nie chodzę nigdzie sama, ale jednego dnia poszłam do domu znajdującego się w sąsiedztwie, tylko coś sprawdzić. Wracając, zauważam pod naszym domem sześć wojskowych z bronią, nie wiedziałam co robić w takiej sytuacji, jak się zachować. Więc poprawiam na ręce różaniec, który jest naszym znakiem rozpoznawczym, i szybko idę do domu, oczywiście odróżniam się od Salwadoreńczyków, czym zwracam na siebie uwagę. Muszę się przyzwyczajać – będę ich widziała przez całą moją misję.

Myślę, że większość z Was kojarzy Salwador tylko z zabójstwami i narkotykami. Nie powiem, że tego nie ma; nie powiem, że wszyscy ludzie są spokojni i zadowoleni ze swojego życia, bo widzę ich ból, cierpienie i chęć innego, lepszego życia, ale chcę pokazać Wam również inna stronę Salwadoru. Na YouTube krążą historie o tym, jak okradają w autobusach, ale kiedy wchodzimy do autobusu z zakupami i stoimy przez brak siedzących miejsc, panie, które siedzą, proponują nam potrzymać zakupy na kolanach. I tak za każdym razem. W naszej dzielnicy ludzie są naprawdę biedni, ale też bardzo otwarci i gościnni. Kiedy ich odwiedzamy, starają się czymś nas poczęstować i całą swoją uwagę koncentrują na nas, pokazując tym samym, że jesteś dla nich bardzo ważni.

Mimo tego, że są biedni, na razie nie widziałam, żeby ktoś chodził i prosił. Oni pracują, kto jak umie i jak może: wzdłuż ulic kobiety sprzedają warzywa, owoce, wodę/soki w workach (bo tak taniej), gotują i sprzedają pupusy (tradycyjne Salwadorskie danie); w autobusach prawie na każdym przystanku ktoś wchodzi żeby zaproponować wodę, słodycze lub skarpetki. Młodzież też stara się pomagać rodzinie, pracując na magazynach, na rynku lub w sklepach i często jest to praca nocą. Wszystko dlatego, żeby mieć co jeść i móc nakarmić swoją rodzinę, co czyni ich wyrozumiałymi na nieszczęścia innych.

 

Hospital Bloom

Miejsce pełne bólu. Najtrudniejszy widok to widok chorych dzieci. Pierwsza wizyta. Antoni, mieszka blisko Hondurasu, ma 9 lat. Choruje od maja tego roku, przez chorobę przerwał szkołę. Był bardzo smutny. Widząc cierpienie, naprawdę nie wiem, jak mam się zachować. Sabina rozmawiała z jego mamą, a później zauważa nową grę – prezent, którego Antoni nawet nie otworzył. Zaczynamy grać i w jedną chwilę cały pokój napełnia się jego niesamowitym śmiechem. Idziemy dalej.

Po drodze zobaczyliśmy, jak mama przykryła i kołysze dziecko. Chłopiec słysząc nasze głosy podnosi głowę. Patrzy bardzo przenikliwie, ale niestety tylko jednym okiem – drugie wycięto przez chorobę. Ma na imię Josue, 3 lata, diagnoza – rak mózgu. Mama pokazuje zdjęcia sprzed operacji. Szczęśliwy, uśmiechnięty i pełen życia chłopaczek. Ja czuję się w tym bardzo bezsilne, łzy napływają mi do oczu, ale przypominam sobie, że przyszłam ich wspierać, a nie płakać. Na swoje 3 lata jest bardzo mądry. Odwiedzamy dzieci w szpitalu co wtorek, następna wizyta już za tydzień.

 

Joanna

Jednego dnia poszliśmy odwiedzić ludzi mieszkających wzdłuż niedziałającej linii kolejowej. Najczęściej są to domy z blachy. W jednym z nich mieszka Joanna (najmłodsza w rodzinie), jej bracia Toni, Chiki, Diego, Luis, ich mama Marisol i ich babcia Rosa. Dzieciaki bawią się w pudle kartonowym, a najstarszy Luis pokazuje nam zdjęcia, które przekazał mu Maciek, były wolontariusz z Polski. Jestem w tym domu pierwszy raz, ale dzieci próbują zwrócić moja uwagę. Zaczynam kręcić na rękach najmłodszą Joannę, ale w tym czasie robi się kolejka, więc wychodzimy wszyscy na podwórko i wtedy Joanna pokazuje, że chce pojeździć na rowerze. Przynosi rower, który nie ma opon i jednego pedała, później podnosi z ziemi kamień, który zaledwie trzyma i bije nim po siedzeniu, po czym daje znać, że rower jest gotowy do jazdy, więc moja nowa koleżanka śmiało siada, jedziemy!!! To znaczy Joanna jedzie, a ja trzymając kierownicę biegnę obok. Nie wiem, jak spytać, czy dobrze się czuje i czy chce jechać dalej, ale jej uśmiech mówi sam za siebie.

W tym momencie uświadomiłam sobie, że każde dziecko ma tylko jedno dzieciństwo i każdy z nich, niezależnie od ilości i jakości zabawek, ma prawo na bycie szczęśliwym w tym czasie.

 

Nuestra Señora de la Paz

Niedaleko od San Salwadoru w mieście San Miguel, znajduję się statua Najświętszej Marii Panny z dzieciątkiem Jezus na lewej ręce i z palmową gałązką w prawej. Św. Oscar Romero bardzo chciał, żeby stała się Ona patronką całego Salwadoru. Miałam szczęście zobaczyć statuę na własne oczy i chciałabym krótko opowiedzieć Wam jej historię.

Tradycja głosi, że w 1682 roku kilku kupców znalazło skrzynię na brzegu morza. Nie mogąc jej otworzyć, przywiązali skrzynię do osła i wyruszyli, aby poinformować władze lokalne o znalezisku. Gdy przechodzili obok kościoła parafialnego, obecnie katedry, osioł padł ze zmęczenia. Wtedy udało się im otworzyć skrzynię i byli zaskoczeni tym, że w środku była statua Matki Boskiej trzymającej Dzieciątko. Mówi się, że pomiędzy mieszkańcami regionu toczyła się krwawa walka, ale kiedy usłyszeli o cudownym odkryciu, odłożyli broń i natychmiast zaprzestali walki. Właśnie dlatego obraz otrzymał tytuł Matki Bożej Pokoju, którego wspomnienie liturgiczne odbyło się 21 listopada, w dniu, w którym przybyła do San Miguel. Liść palmowy w ręku Maryi umieścili na pamiątkę wulkanu Chaparrastique, którego erupcja groziła zniszczeniem miasta. Przerażeni mieszkańcy San Miguel wprowadzili statuę Matki Boskiej Królowej Pokoju do głównych drzwi katedry i w tym właśnie momencie siła lawy zmieniła kierunek, oddalając się od miasta. Papież Benedykt XV zatwierdził kanoniczną koronację statuę, która miała miejsce 21 listopada 1921 roku

 

Posady

W pierwszy tydzień Adwentu zaczęliśmy Posady. Jest to dawna tradycja, która ma przygotować nas do Bożego Narodzenia. Chodzimy, przebrani za Józefa, Maryję, a także inne postaci biblijne, śpiewając kolędy i pukając do drzwi: od jednego domu do drugiego, tak jak kiedyś św. Józef pukał do domów, prosząc o przyjęcie Najświętszą Maryji Panny, która była w stanie błogosławionym.

Jest to pierwsze Boże Narodzenie, którego nie będę świętować ze swoją rodziną i pierwsza zima bez śniegu. Wszyscy moi znajomi wiedzą, jak bardzo lubię zimę i nie uwierzycie – naprawdę cieszę z tego doświadczenia. Żeby dobrze przeżyć Boże Narodzenia, nie potrzebujemy 12 potraw na stole (jak w ukraińskiej tradycji na Wigilię), nie potrzebujemy śniegu i najdroższych prezentów pod choinką. Wszystko czego potrzebujemy, to pozwolić Dzieciątku Jezus narodzić się w naszych sercach, naszych Domach, a świętując pamiętać, czyje urodziny obchodzimy.

 

Najmilsi, życzę Wam dobrego przeżycia Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego roku. Niech Miłość, którą jest Ten, który wkrótce się narodzi, napełni serca Wasze i Waszych rodzin.

 

Z całego serca dziękuję za Wasze modlitwy. Są one mi teraz potrzebne bardziej niż zwykle. Dziękuję za wsparcie finansowe, bo bez Was nie mogłabym być tutaj pośród tych ludzi, z czego bardzo się cieszę i co czyni mnie naprawdę szczęśliwą. Zapewniam w swojej codziennej modlitwie za Was.

Pozdrawiam serdecznie,

Olena Nesteruk